Burnos chirurgija

1. Protiniai dantys

Tai tretieji krūminiai dantys, mediciniškai dar vadinami aštuntaisiais. Liaudyje šie dantys vadinami protiniais dėl to, kad išdygsta paskutiniai, vėlyvoje paauglystėje, kai formuojasi asmenybė ir žmogus turi daugiau išminties. Šie dantys prasikala 15-25 metų amžiaus tarpsnyje. Dygsta abiejuose žandikauliuose ir dažniausiai yra keturi.

Aštuntieji dantys šiuolaikinio žmogaus organizme yra rudmentinė liekana. Dar ankstesniais amžiais žmonės valgydaavo neapdorotą kietą maistą, o protiniai dantys dalyvavo gyvybiškai svarbioje kramtymo funkcijoje. Evoliucijos eigoje žmogaus mitybos įpročiai kito, dantims tenkantis krūvis mažėjo. Dėl to mūsų žandikaulis yra trumpesnis ir dažnai nesutampa minėtų dantų.

Kai protiniai dantys dėl vietos stokos žandikaulyje negali prasikalti, jie vadinami retinuotais.

 

Protinių dantų problemos

Sukelia dantenų uždegimus, nes išdygę protiniai dantys neretai būna žemiau viso dantų lanko ir juos dengia dantenų gobtuvas. Po juo renkasi maisto apnašos bei likučiai, tai išprovokuoja protinio danties kariesą ir dantenos uždegimą, pasireikšiantį nemaloniu skausmu ir diskomfortu.

Ėduonis. Dažnai pasitaiko išdygusiems protiniams dantims, nes žmonėms pakankamai sunku juos tinkamai išsivalyti. Dėl susikaupusių apnašų dažnai sugenda ir greta esantys krūminiai dantys.

Aplinkinio kaulo ir gretimų dantų šaknų rezorbcija. Pasitaiko atveju, kai neišdygęs protinis dantis remiasi į gretimo danties šaknį, tirpina ir taip pažeidžia sveiką danties šaknį, tirpina ir taip pažeidžia sveiką septintą dantį bei aplinkinį kaulą.

 

 

Gali iškreipti dantų lanką, nes gijimo periodu jiems gali neužtekti vietos žandikaulyje. Tai lemią gretimų dantų migraciją, susigrūdimą.

Žandikaulio cistos. Apie retinuotą protinį dantį gali susiformuoti cista, kuri ilgainiui negydoma didėja dėl skysčio kaupimosi. Ji ardo kaulą, o supūliavusi sukelia uždegimus.

Trišaknio nervo uždegimas. Dygstant protiniams dantims, neretai skauda visą priežastinio danties pusėje esančią veido pusę. Skausmas gali apimti smilkinį, ausį.

Skruosto gleivinės traumos. Netaisyklingoje padėtyje išdygę kreivi protiniai dantys kramtymo metu nuolat traumuoja skruosto gleivinę. Atsiranda nubrozdinimai, žaizdos. Dėl atsivėrusių opų ir skausmo sunku kramtyti.

Sprendimo būdai

Protinių dantų problemos sprendžiamos chirurginiu būdu.

Dygymo procesui palengvinti kartais padeda viršdantinio gaubtuvo išpjovimas, o jei nėra vietos dygimui ar dantis guli horizontaliai, jis ištraukiamas.

Jeigu protiniai dantys yra funkcionalūs, nekelia problemų, auga dantų lanke – viskas gerai, tačiau jei atsiranda bent viena aukščiau aprašyta problema, reikėtų ją spręsti ankstyvoje stadijoje.

Norint išvengti protinių dantų problemų, rekomenduojama paaugliams padaryti  panoraminę nuotrauką, iš kurios odontologas mato, ar vaikas gali vėliau turėti bėdų ar protinių dantų užuomazgų nėra visai. 

 

2. Šaknų rezekcija ir cistų šalinimas

 

 

 

3. Kaulinių egzostozių (ataugų) šalinimas

Pasitaiko tiek apatiniame, tiek viršutiniame žandikaulyje kaulinės išaugos. Norint nešioti išimamą dantų protezą, jas reikia šalinti. Kitu atveju, protezas gali neužsidėti, spausti, trinti toje vietoje. Kaulinių ataugų šalinimas atliekamas chirurginiu būdu vietinėje nejautroje.