Tavo Odontologijos Centras

Protinų dantų rovimas

 

Tai tretieji krūminiai dantys, mediciniškai dar vadinami aštuntaisiais. Nuo senų laikų šie dantys vadinami protiniais, nes išdygsta paskutiniai, vėlyvoje paauglystėje, kai formuojasi asmenybė ir žmogus turi daugiau išminties. Šie dantys išdygsta abiejuose žandikauliuose ir dažniausiai yra keturi.

Aštuntieji dantys šiuolaikinio žmogaus organizme yra rudmentinė liekana. Dar ankstesniais amžiais žmonės valgydaavo neapdorotą kietą maistą, o protiniai dantys dalyvavo gyvybiškai svarbioje kramtymo funkcijoje. Evoliucijos eigoje žmogaus mitybos įpročiai kito, dantims tenkantis krūvis mažėjo. Dėl to mūsų žandikaulis yra trumpesnis, siauresnis ir dažniausiai šiems dantims pritrūksta vietos.

Protiniai dantys, kurie dėl vietos stokos žandikaulyje negali prasikalti, vadinami retinuotais.

Protinių dantų problemos

Sukelia dantenų uždegimus, nes išdygę protiniai dantys neretai būna netaisyklingoje lokacijoje, kas sudaro gilias kišenes. Po jomis renkasi maisto apnašos bei likučiai, tai išprovokuoja protinio danties kariesą ir dantenos uždegimą, pasireikšiantį nemaloniu skausmu, diskomfortu ir kvapu.

Ėduonis. Dažniausiai įsivysto protiniams dantims, nes žmonėms pakankamai sunku juos tinkamai išsivalyti. Dėl susikaupusių apnašų dažnai sugenda ir greta esantys krūminiai dantys.

Aplinkinio kaulo ir gretimų dantų šaknų rezorbcija. Pasitaiko atveju, kuomet neišdygęs protinis dantis remiasi į gretimo danties šaknį, tirpina ir taip pažeidžia sveiką danties šaknį, ją tirpina taip pažeisdamas retinuoto danties audinius.

 

 

Gali iškreipti dantų lanką, nes dygimo periodu jiems gali neužtekti vietos žandikaulyje. Tai lemią gretimų dantų migraciją, susigrūdimą.

Žandikaulio cistos. Apie retinuotą protinį dantį gali susiformuoti cista, kuri ilgainiui negydoma didėja dėl skysčio kaupimosi. Ji ardo kaulą, o supūliavusi sukelia uždegimus.

Skausmas. Dygstantys protiniai dantys gali sukelti skausmo priepolius, kurie gali apimti smilkinį, ausį ar visą veido pusę.

Skruosto gleivinės traumos. Netaisyklingoje padėtyje išdygę kreivi protiniai dantys kramtymo metu nuolat traumuoja skruosto gleivinę. Tuomet išsivysto  nubrozdinimai, žaizdos. Dėl atsivėrusių opų ir skausmo sunku kramtyti.

 

 

Sprendimo būdai

Protinių dantų problemos sprendžiamos chirurginiu būdu.

Dygymo procesui palengvinti kartais padeda viršdantinio danties krašto išpjovimas, o jei nėra vietos dygimui ar dantis guli horizontaliai, jis ištraukiamas.

Jeigu  atsiranda bent viena aukščiau aprašyta problema, reikėtų ją spręsti ankstyvoje stadijoje.

Norint išvengti protinių dantų problemų, rekomenduojama paaugliams padaryti  panoraminę nuotrauką, iš kurios odontologas mato, ar vaikas gali vėliau turėti bėdų ar protinių dantų užuomazgų nėra visai.